Púpavový med – nie je med ako med

pupava

Naše lúky sa v týchto dňoch žltejú od púpav a len pred pár rokmi vzbudený ošiaľ okolo podomácky vyrobeného púpavového „medu“ je opäť „in“. Nejednu gazdinku, chtivú po vlastnoručne pripravenom „liečivom elixíre“ určite teší, že svojim prázdninujúcim deťom či vnúčatám môže na raňajky ponúknuť svoj vlastný „medík“. A keďže sa o púpave vie, že je liečivou rastlinou (o čom ostatne svedčí i jej názov „púpava lekárska“ – taraxacum officinale), hreje ju nepochybne i pocit, že im dodáva aj kúsok zdravia. Je to ale naozaj tak?

Buďme zdraví od púpavy

Púpava síce oplýva blahodarnými účinkami na trávenie, pankreas a produkciu žlče, pomáha pri zápaloch močových ciest, čistí krv (čím pomáha pri dne a reumatizme) a pleť, pôsobí proti degenerácii chrupaviek a kostí a vďaka schopnosti prečisťovať organizmus dodáva telu energiu, no tieto vlastnosti sú ukryté predovšetkým v jej koreňoch, stvoloch a listoch. Vzhľadom na proces prípravy takzvaného púpavového medu, jeho pomerne dlhé varenie, je navyše otázne, koľko aktívnych látok prítomných v kvetoch sa vôbec vo finálnom produkte zachová. Jediné, čím si môžeme byť istí je, že obsahuje enormné množstvo cukru. A o ňom predsa všetci vieme, že je to tichý zabijak.

Veľa energie, málo úžitku

Ľudskému telu je rafinovaný cukor príťažou hneď z niekoľkých príčin. Nielen, že v procese výroby prišiel o takmer väčšinu živín, a tak pri jeho konzumácii prijímame len „prázdne kalórie“, ale vzhľadom na to, že sa v našom tele enzymaticky štiepi na glukózu a fruktózu, spotrebúvame pri jeho trávení vitamín B, magnézium a vápnik. Navyše, výrazne a rýchlo zvyšuje glykemický index, čím atakuje pankreas na vyššiu tvorbu inzulínu. Organizmus preto vylúči inzulín, aby znížil vysokú hladinu krvného cukru, čo sa často deje až pod “normál”, čoho dôsledkom si naše telo pýta ďalší cukor. A toto sa môže diať dookola. Netreba zabúdať, že rýchlo vyprodukovaná energia, ktorú naše telo nestihne okamžite využiť, sa zmení na tuk a časom tak dochádza k obezite, spúšťaču najrôznejších ochorení.

Čo tak radšej pravý med?

med

Podčiarknuté a zrátané, ak chceme zdravo osladiť svoj jedálniček, urobíme lepšie, keď namiesto domáckej výroby čohosi, čo svojím výzorom možno med pripomína siahneme po starom známom „obyčajnom“ kvalitnom mede. Jeho konzumáciou totiž do tela prijímame prevažne jednoduché prírodné cukry glukózu a fruktózu (sacharózy sa v ňom v závislosti od druhu rastlín nachádza len medzi 1 a 10%), chróm, ktorý podporuje účinok inzulínu, enzýmy, ktoré tieto jednotlivé zložky štiepia (a tak pomáhajú rýchlemu a okamžitému vstrebaniu živín), ale i stopové prvky, vitamíny, organické kyseliny a antioxidanty. Vedecké a medicínske výskumy ostatných rokov však ukazujú, že tu sa jeho benefity pre organizmus nekončia. Ako uvádzajú učebné texty Ústavu zoológie SAV pri Lekárskej fakulte UK v Bratislave „Apterapia a jej využitie v klinickej praxi“, do centra odbornej verejnosti sa dostávajú i antibakteriálne a protizápalové účinky medu. Druhé menované sú dokonca spájané so stimuláciou imunitných funkcií a protinádorovými aktivitami.

Med z púpav, púpava v mede

Púpavový med však skutočne existuje. Hovorí sa tak medu, ktorý vyprodukovali včely zbierajúce nektár z prevažne púpavou obsypaných lúk. Keďže je ale takúto selekciu len ťažko zaistiť, je tento med, rovnako ako iné jednodruhové medy pomerne exkluzívnym tovarom. Ak sa teda nabudúce pri prechádzke žltou lúkou predsa len prichytíte pri trhaní púpavových hlávok, urobíte najlepšie, keď ich aspoň na dva týždne naložíte do pravého včelieho medu a následne skonzumujete spolu s ním. A len tak mimochodom, vedeli ste, že aktívne látky obsiahnuté v mede sa najlepšie vstrebávajú v ústnej dutine?

cukor-vs-med-tabulka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *