Nádej z prírody pre (nielen) snažilky

detske-nohy
Idealistická predstava o „dospeláckom“ živote, kedy si po skončení školy, nájdení si zamestnania a zaobstarania si strechy nad hlavou zodpovedne založíme rodinu, sa mnohým súčasným párom rozplynie ako ranný opar, keď i napriek opakovaným pokusom zistia, že s počatím svojho potomka to nebude také jednoduché. Dôvodov je v dnešnej dobe veľa – málo pohyblivé spermie, nie celkom zdravé vajíčka, neliečené minulé zápaly či vplyvom dlhodobého užívania hormonálnej antikoncepcie oslabené steny a svaly maternice. Preto nakoniec veľakrát nezostáva nič iné, len pokúsiť sa o umelé oplodnenie. I tento počin však má neistý koniec…

Čo tak zvýšiť šance pomocou prírodného produktu?

Materská kašička alebo „kráľovské želé“ je produkt, ktorým včely kŕmičky kŕmia plod včelej kráľovnej počas celého jej života a vďaka ktorému v priebehu 14-16 dní, kým sa z oplodneného vajíčka vyvinie jej konečné štádium, zvýši svoju telesnú hmotnosť takmer 3000-krát. I keď medicínske dôkazy o priamom účinku tohto v prírode naozaj zázračného „lektvaru“ na úspešné počatie zatiaľ nejestvujú, jej bohaté chemické zloženie (obsahuje približne 400 aktívnych látok) preukázateľne vplýva na mnohé funkcie ľudského tela, ktorých zdravie je pri plánovaní tehotenstva nesmierne dôležité. V prvom rade treba vyzdvihnúť jej vlastnosť silného antioxidanta, urýchľuje vylučovanie toxínov vrátane ťažkých kovov z organizmu. Nezanedbateľná je tiež jej vlastnosť významného biostimulátora: materská kašička normalizuje metabolické procesy v organizme, zlepšuje hormonálnu činnosť, výživu tkanív, cievny tonus a mikrocirkuláciu krvi v tkanivách (čo je pre zdravé tehotenstvo nesmierne dôležité).

Ak je problém v hormónoch…

Ako uvádza britská stránka natural-fertility-info.com, jedna japonská štúdia z roku 2007 ukázala, že materská kašička má tendenciu napodobňovať estrogény a gonadotropíny. Estrogény sú, ako vieme, steroidy, ktoré primárne predstavujú ženské pohlavné hormóny, no v malej miere sa vyskytujú aj v tele mužov. Sú tiež súčasťou niektorých liekov pre ženy po menopauze, podávajú sa aj transsexuálom, ktorí sa chcú sťať ženou, sú nesmierne dôležité pre zdravý menštruačný cyklus. Gonadotropíny sú takisto ženské pohlavné hormóny vylučované podmozgovou žľazou hypofýzou (na ktorú má materská kašička priamy vplyv) regulujúce činnosť pohlavných žliaz. Z uvedeného vyplýva, že materská kašička predsa len má schopnosť priaznivo vplývať na ženské pohlavné funkcie, bez ktorých zdravia nie je možné plánovať tehotenstvo.

A okrem toho… alebo čo ešte materská kašička dokáže

Vedecké výskumy tiež ukazujú, že užívanie produktov obsahujúcich materskú kašičku a včelí peľ po dobu 12 týždňov redukuje príznaky menopauzy a zlepšuje pocit pohody v tomto období. Dôvodom je jednak pozitívny vplyv materskej kašičky na hormonálnu rovnováhu a tiež centrálny nervový systém. Podľa údajov na spomínanej internetovej stránke si iná skupina vedcov zaumienila odhaliť ničivý vplyv materskej kašičky na bisfenol A, škodlivú látku nachádzajúcu sa v plastoch, ktorá dokázateľne podporuje rast rakovinotvorných buniek v prsníkoch a je známym xenoestrogénom (zlúčenina, ktorá pôsobí na hormóny rozkladne). Výsledky ich bádania skutočne preukázali, že materská kašička dokáže zastaviť rast vplyvu bisfenolu A na bunky prsníka. Na záver dodajme, že bisfenol A je okrem rakoviny prsníka spájaný aj s chabým zdravím vajíčok.

Použité zdroje: www.Webmd.com, http://natural-fertility-info.com/, https://examine.com/supplements/royal-jelly/
Fotografia: Annie Theby on Unsplash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *