Včelám škodca, ľuďom pomocník – Vijačka voštinová

waxmoth

Víjačka voštinová – Galleria mellonella sa oddávna považuje za veľmi vážneho škodcu včelstiev. Je to motýľ 8 až 16 mm dlhý a v rozpätí krídiel môže merať až 38 mm. Samičky sa po vyliahnutí z kukly pária so samčekom už po niekoľkých hodinách. Prvé vajíčka veľkosti 0,3 mm kladie po 24 hodinách. Samička kladie približne 400 vajíčok do škár a trhlín úľa a plástov. Z vajíčok sa po piatich dňoch liahnu drobné, veľmi pohyblivé larvičky. Larvičky prvého štádia sa rozptyľujú po okolí, vyhľadávajú voštiny (plásty), začnú sa živiť a rýchlo rastú. Po niekoľkých dňoch sa zvliekajú a vzniknú húsenice druhého štádia. Húsenice sú veľmi pažravé, zvliekajú sa deväťkrát. Húsenica desiateho štádia sa zakuklí. Ich vývoj závisí od teploty a množstva potravy. Pri úľovej teplote trvá priemerne 8-9 týždňov.

Samička a samček žijú krátku dobu, pretože neprijímajú potravu a žijú zo zásob nahromadených v tele z larválneho obdobia. Húsenice žijú na plástoch, kde v ich medzistene vŕtajú široké chodby, v ktorých môžeme vidieť šedé pavučinové vlákna. Dávajú prednosť starým a tmavým plástom, ktoré obsahujú viac pozostatkov kukiel.

Vijačku voštinovú chovajú a používajú za rôznym účelom: pre výskum v entomológii, ako testovací objekt vo výskumoch efektívnosti a kvality bakteriálnych preparátov, pri chove hmyzu využívaného v poľnohospodárstve pri ochrane rastlín. Avšak najväčší záujem predstavuje použitie lariev vijačky voštinovej ako suroviny pre získanie biologicky aktívneho produktu. Treba poznamenať, že larva vijačky voštinovej je jediným živým tvorom schopným pretráviť a vstrebať včelí vosk.

Larvy vijačky voštinovej sa od dávna, ešte v časoch starovekého Grécka, Egyptu, Mezopotámie, používali v ľudovej medicíne ako súčasť lekárenských preparátov.Na konci 19. storočia známy ruský vedec I. I. Mečnikov detailne preštudoval larvu vijačky voštinovej a navrhol využívať prípravky z jej lariev na liečenie tuberkulózy. Vedecká idea I. I. Mečnikova sa zakladá na nasledovnom: je známe, že mykobaktéria Kochov bacil má ochranný voskový obal; Mečnikov teda predpokladal možnosti jeho zničenia enzýmami lariev, ktoré konzumujú včelí vosk. Počas výskumu zistil, že prípravky zo starších lariev pripravených na zakuklenie už nemajú protituberkulózne účinky. Na liečebný účel sú vhodné iba mladé larvy v období rastu, ktorých rozmery nepresahujú 10-15 mm. Vďaka vedeckým výskumom I. I. Mečnikova sa vijačka voštinová stala objektom ďalších štúdií. Moskovský homeopat a kardiológ S. A. Muchin okrem toho, že potvrdil protituberkulózne účinky prípravkov z lariev vijačky voštinovej, objavil ich liečebné účinky pri srdcovo-cievnych ochoreniach, schopnosť hojiť čerstvé jazvy po prekonanom infarkte myokardu, rovnako ako ich efektivitu pre zlepšenie kvality života v pokročilom veku. Profesor S. I. Metaľnikov preukázal neobyčajnú odolnosť lariev vijačky voštinovej voči pôvodcom moru a záškrtu.

Chemické zloženie extraktu lariev vijačky voštinovej:

Veľké množstvo voľných aminokyselín, mono- a disacharidy, nukleotidy, mastné kyseliny, biologicky dôležité stopové prvky, zásaditá proteáza a tiež veľmi veľa biologicky aktívnych látok (napr. látky, ktoré stimulujú bunkový rast).

Biologické vlastnosti extraktu lariev vijačky voštinovej:

 1. Protituberkulózne
 2. Antibakteriálne a antivírové
 3. Imunomodulačné
 4. Mykolytické
 5. Protizápalové
 6. Antisklerotické
 7. Antioxidačné
 8. Kardioprotekčné
 9. Adaptogénne a posilňujúce
 10. Hypotenzívne
 11. Reparatívne
 12. Antikoagulačné
 13. Anabolické
 14. Antistresové

extrakt-vijacky

Indikácie:

V roku 1961 bol na základe receptov ľudovej medicíny z lariev vijačky voštinovej vyrobený prípravok „Vita“, ktorý používali pri liečení tuberkulózy.

Vijačku voštinová bola používaná aj pri liečení infarktu myokardu pre rýchle hojenie čerstvých jaziev a na podporu obnovenia kardiomyocytov.

Extrakt lariev vijačky voštinovej má silný antibakteriálny účinok, zlepšuje drenážnu funkciu priedušiek, efektívne sa používa pri liečení bronchitídy, pneumónie, bronchiálnej astmy.

Berúc do úvahy široké spektrum pôsobenia vijačky voštinovej, prípravok je vhodné používať ako preventívny prostriedok v období zvýšeného počtu prípadov ochorení na chrípku.

Extrakt lariev vijačky voštinovej má kladný vplyv na látkovú výmenu: znižuje hladinu cukru v krvi, zabraňuje uloženiu tukov v pečeni a stenách krvných ciev, znižuje hladinu cholesterolu.

Extrakt lariev vijačky voštinovej má silný antioxidačný účinok, vďaka čomu je možné jeho široké využitie ako preventívneho prostriedku a pri liečení ischemickej choroby srdca.

Vďaka proteolytickým enzýmom sa prípravok používa pre vstrebávanie jaziev, komisúr vzniknutých po operačných zákrokoch a zápalových procesoch.

Prítomnosť aminokyselín vo vijačke voštinovej napomáha chrániť organizmus pred ionizačným žiarením a intoxikáciou.

Dobré výsledky sa získavajú pri liečení adenómu prostaty.

Unikátnymi vlastnosťami vijačky voštinovej sú: zvýšenie odolnosti a rýchlosti regenerácie svalov po namáhavej práci, schopnosť podporovať rast a obnovenie tkaniva,rýchla regenerácia kostného tkaniva vďaka zlepšeniu vápnikovej výmeny, podpora syntézy hemoglobínu. Z tohto všetkého môžu benefitovať osoby vykonávajúce ťažkú manuálnu prácu, športovci a tiež chorí v pooperačnom období a s traumami.

Je preukázaný aj dobrý psychotropný efekt extraktu vijačky voštinovej. Osoby, ktoré užívali extrakt, zaznamenali zlepšenie pamäti, nálady.

Ako vysoko efektívny preparát sa vijačka voštinová využíva aj v pediatrickej praxi. U detí sa pri nachladeniach a prieduškových ochoreniach rýchlo normalizuje teplota, zmierňuje kašeľ, normalizuje krvný obraz. Ako dospelým, tak aj deťom sa odporúča užívanie vijačky voštinovej pri pľúcnej tuberkulóze.

V pôrodníckej a gynekologickej praxi sa extrakt používa pri klimakterických poruchách, niektorých druhoch neplodnosti, pri anémii tehotných.

Lekári športovej medicíny študovali účinky extraktu vijačky voštinovej a preukázali vhodnosť jeho užívania nielen počas tréningov, ale aj pri rehabilitácii športovcov, ktorí užívali anabolické steroidy.

Mechanizmus pôsobenia extraktu lariev vijačky voštinovej:

Podľa údajov športovej medicíny má prípravok vijačky voštinovej silný anabolický účinok (posilňuje odolnosť svalov, rýchlo sa zväčšuje ich hmotnosť). Preukázané sú aj antistresové účinky prípravku. Taktiež je preukázane, že extrakt lariev vijačky voštinovej zvyšuje obsah glykogénu v myokarde a vplýva na metabolizmus myokardu. Vďaka obsahu prospešných enzýmov extrakt lariev vijačky voštinovej rozširuje koronárne cievy a má antislerotické, antioxidačné a kardioprotekčné účinky.

Extrakt lariev vijačky voštinovej sa indikuje na prevenciu a liečenie nasledovných ochorení:

 • akútne respiračné ochorenia a chrípka;
 • ochorenia centrálnej a periférnej nervovej sústavy (následky porážky, arachnoitida, skleróza multiplex, osteochondróza, paréza, neurity rôznej genézy);
 • ochorenia srdcovo-cievneho systému (ischemická choroba srdca, myokarditída, kardiomyopatia, hypertonická choroba);
 • ochorenia dýchacích orgánov (tracheitída, bronchitída, pneumónia, zápal pohrudnice, bronchiálna astma, tuberkulóza);
 • ochorenia pečene (akútna a chronická hepatitída, cirhóza);
 • ochorenia pankreasu (chronická pankreatitída, cukrovka);
 • stavy po chirurgických zákrokoch (na prevenciu vzniku keloidných jaziev);
 • reumatické ochorenia (ako súčasť komplexného liečenia všetkých druhov artritíd a artróz);
 • dermatologické ochorenia (psoriáza, furunkulóza, atrofické jazvy, preležaniny);
 • v gynekologickej praxi (pri liečení niektorých druhov neplodnosti, anexitída);

Kontraindikácie: osobná intolerancia.

Autor: N. Solodenko a I. V. Solodenko – Veľká moľa vosková a včelí podmor, in: (zborník) Apiakademia, Kyjev 2014, Novij Druk

(J. N. Solodenko pracoval na Odeskej medicínskej akadémii, je zaslúžilým apiterapeutom Ukrajiny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *